EGIPT TRAVEL
KLUB PODRÓŻNIKA

Religia

Religią dominującą w Egipcie jest islam. Większość mieszkańców kraju to muzułmanie wierzący i praktykujący. Widoczne jest to zwłaszcza w okresie ważniejszych wydarzeń religijnych, takich jak ramadan. W czasie tego miesiąca postu wygląd miast egipskich diametralnie się zmienia - w dzień pełen jest poszczących, nic nie jedzących, ani nie pijących od wschodu do zachodu słońca ludzi, nioca zaludnia się świętującymi. Interesujące, choć przeznaczone raczej tylko dla osób o mocnych nerwach jest święto ofiar.

Każda muzułmańska rodzinna powinna wtedy spożyć barana. W Kairze, gdzie święto to obchodzone jest bardzo tradycyjnie - ojcowie rodzin szlachtują ofiarne zwierzęta wprost na ulicach. Rynsztoki spływają krwią, widok jest doprawdy niezwykły.

W Egipcie działają także jedne z najstarszych wspólnot chrześcijańskich - kościoły koptyjskie. Jeden to monofizycki kościół koptyjski. Legenda głosi, że założycielem tej wspólnoty był sam święty Marek. To kościół, który nie uznał postanowień pierwszego soboru chalcedońskiego i podtrzymuje monofizyckie przekonanie głoszące, że Chrystus miał naturę wyłącznie boską.

Liturgię sprawuje się w starozytnym języku koptyjskim, języku pierwotnych, przedarabskich mieszkańców Egiptu. Język ten jest w większości nieznany wiernym, gdyż dzisiaj Koptowie mówia po arabsku. Jednak Koptowie modlą sie dalej w tym języku uważając, że jeśli nie będą tego robić, język dawnych mieszkańców Egiptu całkiem zaginie.

Nabożeństwa celebruje się w niedziele i w piątki. Wchodzący do świątyni wierni zdejmują buty, śpiewają pieśni w martwym juz języku. Liturgia jest bardzo malownicza, tajemnicza i niezwykle uduchowiona. Obok tego kościoła dział katolicki kościół koptyjski, mający dziś 210 tysięcy wyznawców. Kościół ten także zachował obrządek koptyjski, uznaje jednak zwierzchność papieza rzymskiego.

Egipt był także jedną z kolebek ruchu monastycznego. To właśnie anachoreci egipscy, tacy jak święty Antoni byli wzorcami i pierwowzorami dla pustelników późniejszych. Praktyki pustelnicze żywe w Egipcie sa do dziś
Kreator www - przetestuj za darmo