EGIPT TRAVEL
KLUB PODRÓŻNIKA

Kair

Kair jest największym miastem w Afryce i na Bliskim Wschodzie od XIII wieku (upadek Bagdadu - stolicy imperium mongolskiego).

Do ciekawszych zabytków Kairu należą:
bazar Chan al-Chalili, gdzie można kupić dosłownie wszystko - od przypraw, perfum, fajek wodnych do jedwabiu.
Egipskie Muzeum Starożytności, gdzie można obejrzeć sarkofagi, mumie, posągi, reliefy, skarby Tutanchamona i wiele innych zbiorów.

Sakkara, która jest jednym z najbogatszych stanowisk archeologicznych w Egipcie. Znajdują się tu zabytki powstałe na przestrzeni 3000 lat - od najstarszych budowli grobowych po koptyjskie klasztory.
Warto zobaczyć piramidę schodkową Dżesera - pierwszą ze wszystkich piramid, pochodzącą z XXVII w. p.n.e.

Groby perskie , których nazwa wskazuje na czasy, w których powstały. Jest to miejsce spoczynku egipskich dostojników.

Serapeum - Najdziwniejsza budowla w Sakkarze to niesamowita podziemna krypta świętych byków Apisów. Jest to długi, ciemny korytarz z bocznymi komorami, w których stoi 25 ogromnych granitowych sarkofagów.
 
Kair  - bywa nazywany darem Nilu, gdyż to właśnie rzeka od tysięcy lat przyciągała tu ludzi. Niezwykłe, łączące w sobie urok średniowiecza i współczesności, miasto jest sercem Egiptu od ponad 1 tys. lat i doskonale ilustruje istniejące w państwie podziały. Liczy między 12 a 16 mln mieszkańców – ich dokładna liczba jest trudna do określenia.

Kair pełen jest starożytnych budowli, bogatych islamskich świątyń, kopuł minaretów i kolorowych wielkich bazarów, na których kupić można niesamowitą różnorodność towarów.

Najsłynniejsze budowle kryje pobliska Giza - niegdyś odrębne miasto, a dziś praktycznie jedna ze stołecznych dzielnic. Interesujące obiekty w dzielnicy islamskiej to: • meczet Ibn Tuluna z IX w. - jeden z największych na świecie, • Mauzoleum Imama asz-Szafi - największy islamski grobowiec w Egipcie, w którym pochowano jednego z głównych świętych islamu, • cytadela - budząca grozę średniowieczna forteca, która przez 700 lat była siedzibą egipskich władców.

Kair koptyjski został pierwotnie zbudowany jako rzymskie miasteczko forteczne. Powstał o kilkaset lat wcześniej niż Kair islamski i był ostoją jednej z pierwszych na świecie wspólnot chrześcijańskich. Jest to święte miejsce nie tylko dla zamieszkujących go koptyjskich chrześcijan, ale również dla żydów i muzułmanów.  
Kreator www - przetestuj za darmo