EGIPT TRAVEL
KLUB PODRÓŻNIKA

Historia Egiptu

Początki Egiptu toną w mrokach dziejów. Aby wyobrazić sobie ogrom wieków składających się na historię tego kraju pomyślmy, że królowej Kleopatrze chronologicznie jest bliżej do nas, niż do jej przodków - budowniczych piramid. Już w paleolicie grupy nomadów osiedlały się w okolicach brzegów Nilu. Z czasem nauczyli się oni uprawy roli i zaczęli prowadzić bardziej osiadły tryb życia. Bardziej złożóne kultury tworzyli oni od VI tysiąclecia p.n.e.

Od czwartego kultury te były już rozwarstwione i zorganizowane hierarchicznie, jednym słowem, zaczynało się na ziemiach egipskich tworzyć państwo. Około 3100 roku p.n.e. rozpoczął się okres dynastyczny. Człowiek określany dziś Skorpionem skupił w swoim ręku duże obszary północnego Egiptu. Nie wiemy dziś jak miał naprawdę na imię, w tekstach oznaczano je znakiem skorpiona, a nikt nie wie już dziś, jak go własciwie odczytać. Za panowania jego następców ukształtowały się wierzenia egipskie, zaczęła powstawać sztuka - rzeźbione figurki nagich kobiet i zwierząt.

Najbardziej znane budowle Egiptu - mastaby i piramidy - powstały w okresie Starego Państwa. Wznieśli je rękoma wykwalifikowanych robotników, niewolników i chłopów faraonowie : Dżeser, Cheops, Chefren i Mykerinos. Okres Starego Państwa zakończył się ogólną destabilizacją i osłabieniem władzy faraonów. W kraju zaczynał panowac chaos, szabrowano królewwskie grobowce. Działo się tak do rządów Mentuhotepa II, który przywrócił porządek w państwie. Podobnie zakończył się okres Średniego

Państwa i następujący po nim, okres Nowego Panstwa. Zmiany przyszły wraz z podbojem Egiptu przez Persję. Oznaczało to początek końca potęgi egipskiej. Jednak wielkie i starożytne państwo upadało długo. Po Persach przyszli Grecy Aleksandra Macedońskiego. Mimo iż panowanie władców greckich wywołało bunty i powstania, władcy ci dbali o interesy Egiptu. Jedyną zauważalna różnicą były greckie wpływy w kulturze i architekturze.

Od 30 roku p.n.e. Egiptem zawładnęli Rzymianie. Jednakże to nie oni zakończyli istnienie starożytnego Egiptu. Dopiero rozwój chrześcijanstwa zmienił oblicze tego państwa tak, że trzeba myśleć o Egipcie chrześcijańskim jako o czymś innym niż Egipt starozytny.

W Aleksandrii znajdował się jeden z pięciu patriarchatów chrzęscijanskich, przez długie lata znaczeniem dorównywała Rzymowi, a nawet go przewyższała. Z pierwszych wieków chrześcijaństwa wyrósł kościół koptyjski - kościół zachowujący tradycję tamtych stuleci. Dalsze zmiany przyniosło panowanie arabskie, trwające od VII wieku, aż do dziś. Obok świątyń chrześcijańskich powstały meczety i medresy.

Dziś trudno wyobrazić sobie Egipt bez jednych i drugich, w podobnym stopniu jak nie da się wybrazić sobie Egiptu bez piramid. Kraj ten jest przykładem tego, jak różne kultury moga koegzystować pokojowo.
Kreator www - przetestuj za darmo