EGIPT TRAVEL
KLUB PODRÓŻNIKA

Hieroglify

Hieroglify to "rzeźbione święte litery". Do XIX wieku stanowiły zagadkę naukowców. Wtedy to w Rozecie odnaleziono kamień z czasów ptolemejskich pokryty inskrypcjami w trzech językach (w tym: hieroglificzny). Od tego czasu naukowcy rozpoczęli proces odszyfrowywania zapisów Egipcjan.

Początki starożytnego pisma egipskiego sięgają 3000 r.p.n.e., kiedy to z pierwotnych piktogramów, obrazków rytych na skale wykształciły się znaki pisma - ideogramy. Hieroglify czytane były poziomo - od prawej do lewej lub odwrotnie. Pismo hieroglificzne było pismem oficjalnym i znane było tylko dostojnikom duchowieństwa i osobom wykształconym (specjalnie szkoleni do tego celu skrybowie i faraon).

Znajomość pisma mogła przyczynić się do awansu społecznego jednostek. Ważnym elementem historii pisma hieroglificznego stanowi papirus. Była to bardzo popularna pod względem występowania roślina w Egipcie. Mieszkańcy tego kraju odkryli, że z łodygi papirusu można robić niezwykle trwałe arkusze (do dziś zachowały się papirusy sprzed 4 tys. lat). Z czasem hieroglify przeobraziły się w bardziej już uproszczone pismo hieratyczne.  
Kreator www - przetestuj za darmo