EGIPT TRAVEL
KLUB PODRÓŻNIKA

Architektura Egiptu

 Symbolem Egiptu sa piramidy. Ten najbardziej znany przykłąd egipskiej architektury monumentalnej miał jednak swoje wcześniejsze pierwowzory. Były nimi mastaby, które także można zobaczyć na egipskich pustyniach. Były to budowle grobowe w kształcie prostopadłościanu, budowane z suszonej na słońcu cegły, pokrywanej z zewnątrz wapnem. . Pod mastabami znajdowały się groby dostojników państwowych. U wejścia do mastaby znajdowała się stela - wapienna płyta z rytymi inskrypcjami modlitewnymi i zawierającymi informacje o zmarłym.

Dalszym etapem rozwoju było ustawienie kilku mastab, jedna na drugiej. Tak powstały tak zwane piramidy schodkowe, takie jak piramida Dżosera. Ostatnim etapem były piramidy, jakie znamy ze zdjęć i obrazów. Były to już budowle wznoszone z ogromnym kunsztem i znawstwem. Budulcem był już kamień, licówkę wykonywano z wapienia. Piramidy wieńczono diorytowymi czubami. Najsłynniejsza piramida, piramida Cheopsa, wznoszona była przez 25 lat przez całą armię robotników.

Dziś piramida uległa już erozji, ale po jej wybudowaniu można było łatwo przetestować kunszt budowniczych, próbując wetknąć ostrze noża między ociosane bloki, często nawet kilkunastotonowe. Ostrza wetknąć się nie dało. Innymi monumentalnymi budowlami sa światynie. Wznoszono je z kamienia, wspierając na kolumnach, które stylizowane były na kształt pni i łodyg roślin, o głowicach naśladujących formę kwiatu lotosu lub liści palmowych. Charakterystyczne dla sztuki staroegipskiej są również obeliski.

To słupy kilku - kilkunastometrowej wysokości, często z napisami hieroglificznymi. Miały one funkcje sakralną. Ich kształt był naśladownictwem kształtu promienia czczonego w Egipcie Słońca. W okresie późniejszym na architekturę Egiptu miały już duży wpływ cywilizacje go otaczające - asyryjska, babilońska, grecka. Zwłaszcza budowle stawiane przez greków i pod ich wpływem są rozpoznawalne - łatwo dostrzec kolumnady z kolumn w porządku korynckim, doryckim lub jońskim, i trójkątne tympanony. Z okresu muzułmańskiego pochodzą inne zabytki typowe dla tej kultury - meczety, medresy i miasta muzułmańskie.

Meczety egipskie są odmienne od meczetów Hiszpanii czy Turcji - są one surowe, z kamienia lub suszonej cegły, raczej nie zdobi się ich z zewnątrz, zdobienia wewnątrz sa także ubogie. Dziedzińce meczetów i medres otoczone są zazwyczaj dającymi dużo cienia arkadami. Miasta muzułmańskie maja w Egipcie typowy układ - w centrum położony jest główny meczet. Wokół niego rozciąga się arabski bazar, czyli suk. Nie jest on jednak pusta przestrzenią - to raczej plątanina uliczek i zaułków.

Wokół meczetu sprzedaje się przedmioty związane z kultem religijnym - książki, różańce, dywaniki modlitewne. Im dalej od meczetu, tym bardziej nieczyste towary można spotkać - na samym obrzeżu suku i miasta znajdowały sie warsztaty garbarzy i farbiarzy. Miasta otaczano murami i innymi fortyfikacjami. Część z nich można w Egipcie podziwiać do dziś.  
Kreator www - przetestuj za darmo